איך מטפלים בוירוס כופר?

וירוס כופר הוא תוכנה כלשהי אשר מצפינה קבצים כגון: מסמכי וורד או אקסל, תמונות, קבצי פי די אף ועוד במחשב או ברשת מחשבים. לאחר הצפנה זו, יידרש עבור הקבצים כופר תמורת הסרת הנעילה מהם. לאחר שתוקף כלשהו הצליח להצפין קבצים ולנעול אותם לרוב רק לו תהיה גישה לפתוח אותם. מדובר ללא ספק בווירוס הרסני מאוד שיכול לפגוע בחברות גדולות ועסקים גדולים. חשוב לדעת שלא פעם כאשר מסרבים לשלם את הכופר המבוקש, הקבצים מושמדים ובלתי ניתן לגשת אליהם. מכיוון שווירוס כופר יכול להכניס כסף לא מעט האקרים משכללים את הווירוס המדובר בכל פעם מחדש, על מנת להפוך אותו לטוב יותר ויעיל יותר.

כיצד נפגעים מווירוס כופר?

וירוס כופר יכול להגיע למחשב דרך פרצות אבטחה שונות. כך לדוגמא: אם שיתפתם קובץ כלשהו במייל יתכן מאוד שיוכלו להגיע אליו. כמו כן אם פרסמתם באנרים עם מידע באתרים שונים ועוד, הרי שלא פעם האקרים יוכלו לנצל את זה לטובתם ולהשתלט על הקבצים שלכם. ניתן למצוא את הווירוס הכופר כיום במגוון וברציות שונות, כאשר המגמה בווירוס זה היא אותה המגמה: לנעול קבצים חשובים ולבקש תמורתם כופר. במידה והכופר לא משולם תוך פרק זמן כלשהו להשמיד אותם. כאשר מדובר בקבצים חשובים מאוד של עסקים גדולים או חברות וגופים גדולים וחשובים, אין ספק שנעילת הקבצים הללו והשמדתם במקרה של אי תשלום כופר, יכולה לפגוע בעסק, בחברה או בכל גוף אחר באופן משמעותי מאוד.

כיצד מתמודדים עם וירוס כופר?

ראשית כל, רצוי מאוד להימנע עד כמה שניתן מלהגיע למצב של טיפול בוירוס כופר. כך לדוגמא: חשוב מאוד לעדכן את האבטחה שלכם בצורה הטובה ביותר, להתקין במערכת המחשבים אנטי וירוס איכותי, להימנע מלחיצה על קישורים שמגיעים בדואר האלקטרוני, רצוי להימנע מפתיחת קבצים מצורפים שהגיעו בדואר אלקטרוני אלא אם הם הגיעו ממקור שאתם יודעים שניתן לסמוך עליו. כמו כן, יש להקפיד על עבודה עם גרסאות אחרונות של דפדפנים ועם חוסמי פרסומות בדפדפנים. במידה וכבר פגע במחשב שלכם וירוס כופר עליכם לאתר את המחשבים או השרתים שנפגעו, להתנתק באופן פיזי מהרשת, לסרוק את האבטחה שלכם על מנת לאתר את דרך הפגיעה ולשחזר את כלל המידע שלכם מגיבוי איכותי שבו גבתם אותו. כמובן שיש צורך לעדכן את האבטחה שלכם ולנקוט בכל הפעולות שיש לעשות על מנת לאפשר לאבטחה שלכם למנוע מצבים עתידיים של וירוס כופר.

למידע חשוב נוסף בקרו באתר EXSITU